Dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Novela Zákoníku práce (zákon č. 281/2023 Sb.), mění pravidla pro Dohody o provedení pracovní činnosti (DPČ) i Dohody o provedení práce (DPP). Tato změna se dotkne také společenství vlastníků jednotek (SVJ) a také bytových družstev.  

1. Rozvržení pracovní doby předem

Zaměstnavatel, tedy společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytové družstvo, je povinen předem rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu (v písemném rozvrhu pracovní doby) a seznámit s ním (nebo s jeho změnou) zaměstnance nejpozději 3 dny před začátkem směny nebo období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

Z informačního vzoru MPSV vyplývá, že může být stanoveno, že si pracovní dobu zaměstnanec rozvrhuje sám. 

2. Zaměstnavatel, společenství vlastníků jednotek, bytové družstvo, je povinen zaměstnance písemně informovat o:

a) názvu a sídle zaměstnavatele, je-li právnickou osobou, nebo o jménu, příjmení a adrese zaměstnavatele, je-li fyzickou osobou,

b) bližším označení sjednané práce a místa výkonu práce,

c) výměře dovolené a o způsobu určování délky dovolené,

d) době trvání a podmínkách zkušební doby, je-li sjednána,

e) postupu, který je zaměstnavatel a zaměstnanec povinen dodržet při rozvazování právního vztahu a o délce a běhu výpovědní doby,

f) odborném rozvoji, pokud jej zaměstnavatel zabezpečuje,

g) předpokládaném rozsahu pracovní doby za den nebo týden, o způsobu rozvržení pracovní doby,

h) rozsahu minimálního nepřetržitého denního odpočinku a nepřetržitého odpočinku v týdnu a o poskytování přestávky v práci na jídlo a oddech nebo přiměřené doby na oddech a jídlo,

i) odměně z dohody, o podmínkách jejího poskytování, o splatnosti a termínu výplaty odměny z dohody a o místu a způsobu vyplácení odměny z dohody,

j) kolektivních smlouvách, které upravují pracovní podmínky zaměstnance, a o označení smluvních stran těchto kolektivních smluv,

k) orgánu sociálního zabezpečení, kterému zaměstnavatel odvádí pojistné na sociální zabezpečení.

Informace uvedené v písm. c) až f), h), j) a k) mohou být nahrazeny odkazem na příslušný právní předpis, kolektivní smlouvu nebo vnitřní předpis. 

3. Možnost přechodu na klasický pracovní poměr v případě požadavku zaměstnance

Pokud právní vztah založený DPP či DPČ trval v předchozích 12 měsících v souhrnu u tohoto zaměstnavatele po dobu nejméně 180 dní, může zaměstnanec písemně požádat zaměstnavatele o zaměstnání v pracovním poměru. Zaměstnavatel, společenství vlastníků jednotek, bytové družstvo, je povinen poskytnout mu nejpozději do 1 měsíce odůvodněnou písemnou odpověď.

4. Příplatky za práci v sobotu, neděli, státní svátky, v noci a ve ztíženém prostředí

V případě, že by pracovní doba připadla na víkend, svátek, noc, nebo byla vykonávána ve ztíženém prostředí atp. pak zaměstnanci náleží kompenzace, které znamenají navýšení odměny, což s sebou nese dopad odvodu zdravotního a sociálního pojištění z důvodu překročení limitu.

 5. Náhrada za dovolenou

Zaměstnanci společenství vlastníků jednotek, nebo bytového družstva, za odpracování každých 20 hodin vznikne právo na cca 1,5 hodiny dovolené. Výsledek se zaokrouhluje na celé hodiny nahoru. Zaměstnanci na DPP s rozsahem 300 hodin ročně tak může vzniknout nárok na 23 hodin dovolené za rok. Při nemožnosti čerpání je nárok na proplacení nevyčerpané dovolené, což může mít stejný dopad jako příplatky dle bodu 4. (překročení limitu pro odvod pojistného). 

6. Odvod sociálního pojištění

Pokud příjem z DPP u jednoho zaměstnavatele překročí 25 % průměrné mzdy od 1.1.2025.

Pozn: Limity neplatí pro dohody o pracovní činnosti, tam odvodu podléhá již měsíční odměna 4.000 kč měsíčně.

7. Oznamovací povinnost zaměstnavatelů DPP do 20. dne následujícího měsíce

Jedná se o povinnost přihlášení všech (i nepojištěných) zaměstnanců činných na dohodu o provedení práce (DPP) a informování o dosaženém příjmu, a to vždy do 20. dne následujícího měsíce dle § 9a Zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení.

Hlášení bude probíhat elektronicky přes datovou schránku nebo ePortál ČSSZ (cssz.cz) na předepsaném tiskopise „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce.

Výkaz se bude poprvé podávat za červenec, tj. do 20.8.2024. Tento výkaz DPP bude sloužit rovněž jako přihlášení zaměstnance – nebude již potřeba vyplňovat současný tiskopis „Oznámení o nástupu/skončení zaměstnání“.

Oznamovací povinnosti zaměstnavatelů však předchází registrační povinnost samotného zaměstnavatele (pokud tak dosud neučinil z důvodu již dřívějšího zaměstnání zaměstnanců) u místně příslušné OSSZ. Do registru zaměstnavatelů se totiž bude nově přihlašovat i zaměstnavatel zaměstnávající pouze zaměstnance činné na základě DPP bez účasti na nemocenském pojištění, a to do 8 kalendářních dnů od nástupu prvního takového zaměstnance do zaměstnání. 

8. Oznamovací povinnost zaměstnance na DPP do registru zdravotní pojišťovny (ZP)

Prodlužuje se (sjednocuje se s předpisy soc.poj.) termín oznamovací povinnosti nástupu a ukončení zaměstnance činného na DPP příslušné zdravotní pojišťovně do 20. dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž se tito zaměstnanci stali nebo přestali být plátci pojistného.

 

Odměna z DPP podléhá odvodu zdravotního pojištění pouze v případě, že odměna podléhá odvodu sociálního pojištění (splňuje podmínky účasti na nemocenském pojištění).

Do registru ZP se tedy přihlašují pouze ti dohodáři, kteří dosáhnou rozhodného příjmu pro odvod sociálního pojištění u některé z dohod (od 1.1.2025 u oznámené dohody s částkou 10.500 Kč a vyšší, u ostatních dohod při částce 4.000 Kč a vyšší, nebo také v případě překročení limitu souběhu více dohod u jednoho zaměstnavatele). Souběh dohod od více zaměstnavatelů se tedy neřeší!

Následně se příslušné ZP podává měsíčně klasický "Přehled o platbě pojistného zaměstnavatele", a to do 20. dne následujícího měsíce.


ALTERNATIVNÍ ZPŮSOBY ODMĚŇOVÁNÍ

Jednorázové/příležitostné činnosti 

V případě, že bude chtít společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytové družstvo někoho jednorázově odměnit, nabízí se možnost podle § 10 zákona o dani z příjmů. V případě příjmů z příležitostných činností lze získat odměnu až 50 tis. kč za rok (od roku 2024) bez zdanění a bez odvodu pojistného.

Jedná se však o příjem z příležitostné – jednorázové činnosti, za což není možné považovat pravidelný úklid nebo údržbu domu.

Uvedená osoba rovněž nesmí vlastnit živnostenské oprávnění.

Výkon takové činnosti může být např. úklid po malování, jednorázové vyklizení sklepů, oprava vstupních dveří.

 

Autor textu: Ing. Pavla Gajdáčková, jednatelka webDOMU s.r.o.

Výhrada autora: článek, případně jeho části je možné šířit pouze s uvedením autora a zdroje; v případě šíření článku či jeho části na jiném webu či portálu je nutno uvést zdroj s aktivním proklikem: https://webdomu.cz/

Rychlý kontakt

int(3)

Aktuality

« Novější | Starší »